(068) 691-00-06

Чи захищає МКЛ від ультрафіолету?

Спектр небезпечного для ока людини УФ-випромінювання ділиться на три діапазони по довжині хвилі (в нано метрах):

  • УФ-А - промені 400-315 нм
  • УФ-В - промені 315-280 нм
  • УФ-С - промені 280-100 нм.

Природа так влаштувала наше око, що його тканини легко поглинають ультрафіолет, при цьому рогівка поглинає випромінювання з довжиною хвилі нижче 300 нм, а кришталик, в основному - випромінювання з довжиною хвиль нижче 370 нм.

Що відбувається, коли УФ-випромінювання потрапляє в тканини ока? Це процеси, вражають слух назвами, і насправді є дуже серйозними - кросслінкінг білків, дисфункція ензимів, генетичні мутації, пошкодження мембран клітин. Ефекти УФ-випромінювання можуть бути результатом прямого і безпосереднього ушкодження.

Насправді очі людини захищені від впливу природнього ультрафіолету бровами і повіками. Таким чином до них доходить близько 5% природніх УФ-променів. Але вплив УФ-випромінювання на очі відбувається і при наявності непрямих джерел - відображення від поверхні снігу, води, гладких стін будівель. Навіть в момент проходження ультрафіолету крізь атмосферу! І таке випромінювання може бути ще небезпечніше.

Багаторазове повторне опромінювання очей ультрафіолетом призводить до короткочасних станів і перманентному погіршенню якості зображення. Тривала дія УФ-радіації може призводити до серйозних пошкоджень. Серед них - катаракта, птерігіум, сонячна кератопатія, рак кон'юнктиви, рак шкіри повік і шкіри обличчя в областях навколо очей. Фотокератит і фотокератит-кон'юнктивіт - найбільш типові патології ока, пов'язані з гострим впливом УФ-випромінювання.

УФ-випромінювання і сонцезахисні окуляри

Сонцезахисні окуляри, що не закривають зону навколо очей, не забезпечують повний захист, оскільки периферичний світло прослизає за краї очок. В результаті виникає ефект периферичного фок

усірованного світла (ПФС). Оптична система рогівки фокусує і підсилює промені, що надходять з периферичної скроневої зони в кришталик і носову область лімба. В результаті маємо прямо протилежний ефект.

А ось підібрані за всіма правилами сонцезахисні окуляри блокують майже всі УФ-випромінювання, що проходить через лінзу очок.

УФ-випромінювання і м'які контактні лінзи (МКЛ)

Добре підібрані м'які контактні лінзи покривають рогівку і область лімба. Поява УФ-фільтрів в МКЛ забезпечило захист від прямих і відбитих УФ-променів внутрішнім структурам очі. Поряд з сонцезахисними окулярами, лінзи ефективно захищають око від ПФС.

І це доведено експериментально: контактна лінза з етафілкона А з УФ-фільтром значно знижує інтенсивність фокусування периферичних променів в назальной частини лімба, захищаючи від променів, що входять під будь-яким кутом.

Стійкість до УФ-випромінювання деяких матеріалів і контактних лінз

В університеті штату Техас з'ясувалося, що матеріали, з яких виготовлені МКЛ, по-різному реагують на УФ-випромінювання.

Силікон-гідрогелеві матеріали галафілкон А (Аcuvue Advance) і сенофілкон А ( Аcuvue Oasys ) Найбільш ефективно, до 50%, блокують УФ-випромінювання з довжиною хвилі 380 нм.

Три силікон-гідрогелеві лінзи компанії Johnson & Johnson (Аcuvue Oasys, Аcuvue Advance, Аcuvue Oasys for astigmatism ) Залишаються єдиними в світі, що забезпечують вищий клас УФ-захисту, що визнано Американської оптометріческой асоціацією (АОА) та Всесвітньою Радою з Оптометрії (WCO).

До контактних лінз з УФ-фільтром відносяться і гідрогелеві

лінзи Biomedics 55 UV компанії CooperVision.

Надійний захист рогівки від ультрафіолету надає новинка в лінії контактних лінз компанії OK Vision - лінзи квартальної заміни Season, виготовлені з сополімеру хайоксіфілкон А. Фільтр цих лінз здатний затримувати не менше 85% ультрафіолетових променів спектру А і не менше 40% - променів спектру В.

Ультрафіолетовим захистом володіють і лінзи Maxima 55 UV компанії Maxima Optics. Крім потужного захисту, здоров'ю очей сприяє дизайн цих лінз: Maxima 55 UV відрізняє дуже тонкий профіль, можливий завдяки поступово зменшується оптичній зоні. Він збільшує доступ кисню до рогівці і покращує комфорт при носінні.

Надійна УФ-захист очей гарантована і тим, хто має потребу в корекції астигматизму. Чимало торических контактних лінз володіють високим захистом від ультрафіолету. Одні з них - лінзи щоденної заміни 1-Day Acuvue for Astigmatism компанії Johnson & Johnson, спеціально призначені для людей з астигматизмом середньої і високої ступенів.

Контактні лінзи з УФ-захистом можна знайти і в такому сегменті контактної корекції зору, як мультифокальні контактні лінзи. Це лінзи щомісячної заміни Rythmic UV Profile 2 компанії Ocular Sciences. Вони є простим, надійним і ефективним засобом корекції зору пацієнтів будь-якого віку з пресбіопіей.

УФ-випромінювання і групи ризику

Накопичено велику кількість доказів на користь теорії про те, що носіння контактних лінз з УФ-фільтром дозволяє запобігти пошкодженню тканин ока при гострому УФ-опроміненні.

Дітям з міопією, гиперметропией, навіть з емметропіей такі лінзи можуть принести користь, оскільки вони знижують дозу ультрафіолету, яку людина отримує протягом життя.

Ще одна область, де можуть застосовуватися такі лінзи - допомога пацієнтам з афакією або тим, кому була проведена рефракції лазерна операція, оскільки зниження товщини строми в такому випадку може впливати на природну здатність рогівки поглинати ультрафіолет.

Контактні лінзи з УФ-фільтром не можна розглядати як повноцінну заміну іншим способам захисту. Використання вищевказаних контактних лінз в комбінації з традиційними способами забезпечує більш надійний рівень захисту від УФ-випромінювання.


Написать отзыв

Пожалуйста авторизируйтесь или создайте учетную запись перед тем как написать отзыв